For tre år siden gik Tarek Alomar ind i den lokale Rema 1000 og tilbød sin arbejdskraft. Han og andre med ikke-vestlig baggrund udgør en stadig større del af nye ansættelser i det private.

Private virksomheder ansætter flere som Tarek Alomar: »Man skal i virkeligheden kunne det danske ord for alle varer i butikken«

Tarek Alomar fik job i Rema 1000 efter to års IGU-forløb i butikken.  Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Tarek Alomar fik job i Rema 1000 efter to års IGU-forløb i butikken. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Lige i begyndelsen er det ingen let opgave at sidde ved kassen i et supermarked, hvis danskkundskaberne har lidt tilbage at ønske.

»Nogle af kunderne taler meget hurtigt, så jeg skulle virkelig anstrænge mig i begyndelsen. Og hvis man skal hjælpe kunderne ordentligt, så skal man i virkeligheden kunne det danske ord for alle varer i butikken. I dag er der ingen problemer«, siger Tarek Alomar.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her