Danskere med asiatisk baggrund har oplevet en stor stigning af fjendtlige henvendelser, da de bliver forbundet med udbredelsen af coronavirussen.

Coronavirus får racisme mod dansk-asiatere ud i lys lue

Danskere med asiatisk baggrund har oplevet en stor stigning af fjendtlige henvendelser, da de bliver forbundet med udbredelsen af coronavirussen. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Danskere med asiatisk baggrund har oplevet en stor stigning af fjendtlige henvendelser, da de bliver forbundet med udbredelsen af coronavirussen. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Sure blikke, tilråb og trusler om tæsk. Det er, hvad mange danskere med asiatisk afstamning oplever i disse dage ude i offentligheden og på sociale medier. Og det skyldes én ting: coronvirussen.

Det har på intet tidspunkt været nogen hemmelighed, at coronavirussen – eller covid-19 – opstod i storbyen Wuhan i Kina. Og mens virussen stadig var på behørig afstand fra Danmark, blev den da også i flere medier omtalt som ’Kina-virussen’, for virussen var i Kina, og det var kinesere, der havde den.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her