Inger Støjberg kørte som udlændingeminister parløb med sin østrigske kollega, men da han lavede en længe hemmeligholdt aftale med Serbien, var hun ikke med. Ingen vil forklare hvorfor.

Mysterium: Hvorfor var Danmark ikke med, da Støjbergs østrigske makker lavede asylaftale med Serbien?

Daværende udlændingeminister Inger Støjberg og Østrigs daværende indenrigsminister Herbert Kickl præsenterede 4. oktober 2018 en plan for et nye europæisk asylsystem. Foto: Alex Halada/Ritzau Scanpix
Daværende udlændingeminister Inger Støjberg og Østrigs daværende indenrigsminister Herbert Kickl præsenterede 4. oktober 2018 en plan for et nye europæisk asylsystem. Foto: Alex Halada/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

De to europæiske hardlinere Herbert Kickl og Inger Støjberg (V) stod skulder ved skulder i Wien i oktober 2018, da de præsenterede ’en fælles dansk-østrigsk vision’ for et nyt asylsystem.

Syv punkter var der i programmet fra den østrigske indenrigsminister og den danske udlændinge- og integrationsminister. Det ene handlede om »hjemsendelse« af afviste asylansøgere, hvilket i fremtiden skulle kunne ske via »et sikkert tredjeland« eller »en alternativ lovlig migrationsdestination uden for EU«, som der stod i papiret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her