To mænd får seks års fængsel for hvidvask for 353 millioner

To bagmænd er fredag blevet idømt seks års fængsel for hvidvask af 353 millioner kroner ved Københavns Byret. Foto: Anthon Unger
To bagmænd er fredag blevet idømt seks års fængsel for hvidvask af 353 millioner kroner ved Københavns Byret. Foto: Anthon Unger
Lyt til artiklen

To bagmænd er fredag blevet idømt seks års fængsel for hvidvask af 353 millioner kroner ved Københavns Byret.

Det skriver Anklagemyndigheden i en pressemeddelelse.

De to mænd blev anholdt 11. juni af Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) - også kendt som Bagmandspolitiet.

Bagmænd anholdt i hvidvasksag om 353 millioner

Mændene, der er 34 år og 38 år, har fungeret som bagmænd i et omfattende svindelnummer, der har snydt statskassen for hundredvis af millioner kroner.

De to mænd har begge tilstået deres rolle i den omfattende hvidvasksag.

I samme sag er to andre mænd i starten af juni blevet idømt henholdsvis fem års fængsel og to år og seks måneders fængsel.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her