Smittetallene holder en uheldig kurs i flere af landets større byer.
Spørgsmålet er, hvad der kan gøres for at slå de lokale stigningskurver ned. Det ventes at komme til at stå mere klart i eftermiddag. hvor sundhedsminister Magnus Heunicke (S) har indkaldt til et pressemøde om udviklingen.
Også Odenses borgmester Peter Rahbæk Juel (S) og Københavns overborgmester Frank Jensen (S) deltager, meddeler ministeriet.
Lige nu er der for mange smittede i selve hovedstaden og i de københavnske omegnskommuner. Men også i Odense er tallene for høje. København har 36 tilfælde pr. 100.000 indbyggere, mens Odense har 52,9 pr. 100.000 indbyggere.
I hovedstadsområdet har det medført, at et par hundrede elever på skoler i Herlev (smittetal 38) og Albertslund (smittetal 61,4) er sendt hjem. Samtidig har det vist sig, at der er smittede i daginstitutioner i området.
Syd for København topper Vallensbæk og Brøndby i øjeblikket den kedelige opgørelse med henholdsvis 66,4 og 63 smittede pr. 100.000 indbyggere.
Unge smittes
Det illustrerer udviklingen lige nu, hvor unge og yngre fylder stadigt mere i smittetallene. Det har fået myndighederne til at øge informationsindsatsen over for de unge og politiet til at skærpe opmærksomheden omkring steder, hvor mange unge samles.
I det hele taget kan vi lige så godt indstille os på, at der vil opstå behov for lokale indgreb i lang tid fremover, konstaterer Rune Hartmann, professor i immunologi over for Politiken.
»Vi er bare nødt til at vænne os til den her situation. Der er en virus, den er ude i samfundet, og det vil den blive ved med at være, indtil vi har en effektiv vaccine. Så det bliver en kontinuerlig kamp mod virus«, forudser han.
fortsæt med at læse




























