Pernille Rosenkrantz-Theil (S) er åben for det meste for at få fravær ned i folkeskolen. Men først vil hun se effekten af omstridte fraværsregler fra sidste år.

Minister vil »gå meget, meget langt« for at få fravær ned

Undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S)  Foto: Philip Davali/POLFOTO
Undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S) Foto: Philip Davali/POLFOTO
Lyt til artiklen

75.000 folkeskoleelever har et fravær, der er så højt, at førende forsker på området kalder det bekymrende, fordi det giver dårligere resultater til folkeskolens afgangsprøve. Især børn af ufaglærte mødre har meget fravær.

Børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S) svarer da også prompte nej til, om hun er tilfreds med et skolesystem, hvor så mange elever er fraværende mindst en måned på et skoleår.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her