For 100 år siden sendte Berlingske Tidende en ung kvinde ud på en dramatisk rejse i en verden, der var hærget af verdenskrig og revolution. For Estrid Ott var rejsen i høj grad et feministisk projekt, for Berlingske var det en frydefuld sejr at hyre et af Politiken-dynastiets børn til den store satsning. Og så skete det tilmed, flere år før at avisen på Rådhuspladsen sendte den 15-årige Palle Huld ud på hans jordomrejse.

For 100 år siden rejste datidens svar på Puk Damsgård ud på en dramatisk rejse: »Plyndringer og Overfald hører til Dagens Orden. Ingen ved sig sikker«

Avisen New York World omtalte Estrid Otts rejse og bragte denne illustration.
Avisen New York World omtalte Estrid Otts rejse og bragte denne illustration.
Lyt til artiklen

I 1920 er der ikke meget at fejre, Europa vånder sig over følgerne af Den Store Krig, historiens første verdenskrig. Danmark deltog ganske vist ikke aktivt, men netop derfor kunne mange tjene godt på at levere landbrugsvarer – mad! – til de krigsførende nationer, og det gav andre moralske tømmermænd.

I 1920 er verden på alle måder forandret, både fysisk og mentalt – nye grænser trukket, magtcentre flyttet, magtbalancer ændret. Det kulturchok, de nye erkendelser medførte, var med til at svække forældregenerationens tillid til fremtiden; en form for duknakket resignation var udbredt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her