Engang gik jeg op i, hvor hurtigt jeg kunne løbe fem kilometer. I dag er det succes, hvis jeg kan nøjes med moderate smerter i knysten, skriver Per Munch i denne klumme.

Min læge vil kun tilse én ting ad gangen ved mit hårdt plagede legeme. Godt min mekaniker ikke har det på samme måde med min bil

Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Indrømmet. Jeg har været højrøvet. Jeg har været hoven. Kålhøgen.

Jeg har på et tidligere tidspunkt i mit liv forklaret en nyansat chefredaktør, at det kun er kvinder, der bruger over 30 minutter på at løbe en fem kilometers DHL i Fælledparken. Efter løbeturen viste det sig, at reglen åbenbart også gælder chefredaktører, og så talte vi ikke mere om det.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her