Man skal efterhånden holde tungen lige i munden, når samtaleemnet falder på vaccinen fra AstraZeneca.
Det omdiskuterede vaccine har efterhånden haft en del bump på vejen, og mediedækningen af kontroverserne har været massiv - også her på avisen. Det gælder alt fra mistanke om sjældne blodpropper til fejldosering af brasilianere under testning af effektiviteten.
Her er et overblik over Politikens dækning af den svensk-britiskudviklede vaccine, der både har sine fordele og ulemper.
Sundhedsmyndigheder i lande som Danmark og Norge har en mistanke om, at AstraZeneca-vaccinen i en række tilfælde har ført til en sjælden type blodpropper hos vaccinerede, hvoraf mindst ni af blodpropperne har haft døden til følge. Derfor har Danmark i de seneste to uger holdt pause med AstraZeneca-stik.
