Flere medarbejdere hos 112 skal hurtigst muligt nedbringe antallet af borgere, der havner i kø, når de ringer efter en ambulance.

Politikere slår koldt vand i blodet efter møde i regionen: Borgere kan være trygge ved 112

Nogle dage hen over sommeren har der været op til 200 mistede opkald hos 112. Det betyder, at borgerne er blevet sat i kø frem for at komme direkte igennem, når de har ringet efter en ambulance.  Arkivfoto Jens Hartmann Schmidt
Nogle dage hen over sommeren har der været op til 200 mistede opkald hos 112. Det betyder, at borgerne er blevet sat i kø frem for at komme direkte igennem, når de har ringet efter en ambulance. Arkivfoto Jens Hartmann Schmidt
Lyt til artiklen

Region Hovedstadens vagtcentral 112 skal hurtigst muligt ansætte flere medarbejdere, så borgere undgår at skulle vente, når de ringer efter en ambulance.

Det er konklusionen efter et møde i Region Hovedstaden, hvor medlemmerne af regionens forretningsudvalg fik en orientering om de mistede opkald hos alarmcentralen 112, som Berlingske i sidste uge afslørede.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her