Antallet af iranere på udrejsecenter er faldet. Hjemrejsestyrelsen er begyndt at hjemsende iranere med tvang.

Afviste asylansøgere fra Iran rejser frivilligt

En voldsom tvangsudvisning af en iransk kvinde havde udløst en demonstration torsdag foran Udrejsecenter Avnstrup ved Lejre. Kvindens mand, Siroos, deltog med parrets barn i hånden og talte til forsamlingen.
 Foto: Thomas Borberg
En voldsom tvangsudvisning af en iransk kvinde havde udløst en demonstration torsdag foran Udrejsecenter Avnstrup ved Lejre. Kvindens mand, Siroos, deltog med parrets barn i hånden og talte til forsamlingen. Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

I de seneste fire år er 82 afviste iranske asylansøgere vendt tilbage til Iran.

Antallet af afviste iranere, der ikke har ønsket at udrejse og derfor opholder sig i udsendelsesposition på et udrejsecenter i Danmark, er i samme periode fra 2018 til udgangen af 2021 faldet med 173 personer, så der ved udgangen af sidste år var 252 iranere i det, der kaldes udsendelsesposition. En del iranere må derfor på egen hånd have forladt landet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her