Søgningen til sygeplejerskeuddannelse er styrtdykket i år. Sygeplejerskernes næstforkvinde afviser, at sygeplejerskerne har skræmt de unge ved at tegne et billede af et fag, der er dårligt lønnet og byder på elendige vilkår.

»Når vi bliver anklaget for at tale faget ned, er det, fordi vi fortæller om de vilkår, vi har at arbejde under«

Foto: Nanna Navntoft
Foto: Nanna Navntoft
Lyt til artiklen

Antallet af ansøgere til sygeplejerskeuddannelsen er faldet 28 procent i forhold til sidste år. Hvor meget kom det bag på dig?

»Det kommer ikke bag på mig, at der er et fald, men jeg er overrasket over, at det er så stort. Vi fik et forvarsel, da der var frist til at søge via kvote 2 tidligere på året, og vi har også kunnet se de foregående år, at der har været en faldende tendens«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her