0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Christianit: »Grundbekymringen er, om vi kan bevare Christianias sjæl«

Det er ikke uden bekymring, at beboerne på Christiania har sagt ja til 15.000 kvadratmeter almene boliger. Christianitterne har ifølge talsmand Mette Prag flere ønsker til, hvordan det skal gennemføres.

FOR ABONNENTER

Sidste søndag besluttede Christianias beboere på et fællesmøde at sige ja til 15.000 kvadratmeter almene boliger på fristaden. Hvorfor landede I på den beslutning?

»Det var en svær og meget eksistentiel beslutning. I sidste ende valgte vi at sige, at hvis vi skal fortsætte med at bygge op, og ikke rive ned, er det en mulig vej at gå for os. Vi håber, at det kan bevare det Christiania, vi holder af – men det bliver svært«.

I har vurderet, at det vil medføre omkring 300 nye beboere – i dag er I 1.000 christianitter. Hvordan har du det personligt med, at der kommer så mange nye beboere?

»Det er ikke et spørgsmål om, at vi ikke vil have nye beboere på Christiania. Vi har i de seneste 20 år haft mange workshops og udviklingsplaner, der peger på, at vi vil have nye beboere. Vi har brug for et flow af folk, der har lyst til at være med til at drive Christiania, vi har bare ikke været gode nok til at få lavet nye boliger. Til gengæld har vi siden 2011, hvor vi indgik en anden politisk aftale, haft fuld skrue på at renovere vores boliger«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce