I 24 år fortalte Lars Møller ikke nogen, hvad der var sket, da han var lille. Han holdt overgrebene hemmelige, fordi han skammede sig. Men så blev han kæreste med Paninnguaq. Lars’ historie er en fortælling om at bryde tavsheden i Grønland og redde sig selv fra selvmord. Han fortæller sin historie for at hjælpe andre, der har selvmordstanker.
»Min mor har altid sagt: Hvis du begår selvmord, kommer jeg ikke til begravelsen«
Foto: Thomas Borberg
Hvor mange kender du, der har begået selvmord? Det er et spørgsmål, jeg har stillet stort set alle, jeg har talt med, mens fotografen og jeg har været i Grønland.
Da jeg spørger Lars, bliver der helt stille i stuen i hans og Paninnguaqs lejlighed. Pludselig hører man slædehundene hyle igen, de står lænket i vinden bag huset.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.