Tidligere landsformand for Liberal Alliance er med ved Moderaternes første ordinære landsmøde i Vejle, der finder sted i denne weekend.

Tidligere LA-profil om sit medlemskab af Løkkes parti: »Jeg sagde til ham, at det er meget godt at spørge mig, for jeg er vant til håbløse projekter«

    Folketingets afslutningsdebat. Daværende statsminister Lars Løkke Rasmussen, Liberal Alliances tidligere landsformand Leif Mikkelsen og daværende udenrigsminister Anders Samuelsen.   Foto: Jens Dresling
Folketingets afslutningsdebat. Daværende statsminister Lars Løkke Rasmussen, Liberal Alliances tidligere landsformand Leif Mikkelsen og daværende udenrigsminister Anders Samuelsen. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

For et gennemsnitlig politisk interesseret menneske er der langt mellem de kendte ansigter på Moderaternes landsmøde. Ja, faktisk har det nye parti på Borgen gjort en dyd af, at medlemmerne kommer fra virkeligheden.

Men da de omkring 600 fremmødte i DGI Huset i Vejle lørdag morgen er ved at indfinde sig, er der enkelte kendte ansigter. Ikke mindst den tidligere landsformand og folketingsmedlem for Liberal Alliance Leif Mikkelsen, der står i samtale i foyeren med Moderaternes formand, Lars Løkke Rasmussens hustru, Sólrun Løkke Rasmussen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her