Vi er nødt til at tale om tis. Alle gør det, men det er, som om mange har glemt, hvor man gør det. Og hvordan.

Anden halvleg: Når folk pisser op og ned ad min arbejdsplads bliver jeg sur - men mine børn forstår mig ikke

Kom glad. Der er masser af plads i tissehuset ved togbroen ved Østerport og Langelinje. Til gengæld er der trængsel foran Politikens port.  Foto: Per Munch
Kom glad. Der er masser af plads i tissehuset ved togbroen ved Østerport og Langelinje. Til gengæld er der trængsel foran Politikens port. Foto: Per Munch
Lyt til artiklen

Du kan da ikke stå der og tisse.

Det var en fredag efter arbejde. Jeg havde inviteret mine børn på japansk restaurant en af de aftener, hvor Rådhuspladsen gungrede af techno, frisind og Somersby. Jeg var lige kommet ned foran Politiken og havde sagt hej til min søn og datter. Så stillede to 15-16-årige drenge sig op og ville tisse på porten ind til indkørslen i Politikens Hus.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her