En række uheld, sikkerhedsproblemer og brande har gennem årene ramt passagerskibe, som forretningsmanden Niels-Erik Lund gennem forskellige selskaber har stået bag eller administreret. Senest med det grundstødte krydstogtskib ’Ocean Explorer’, som i denne uge blev trukket fri ud for kysten i Østgrønland.
Flere uheld er fulgt i kølvandet på dansk forretningsmand. Senest da krydstogtskib gik på grund ved Grønland
Niels-Erik Lunds selskab fik bygget krydstogtskibet 'Ocean Explorer' i Kina og chartrede det ud til et australsk ekspeditionsselskab. I denne uge sad skibet fast i en fjord ved Østgrønland. Foto: Sirius/arktisk Kommando/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Kontrasten er enorm.
Det ene sted er der varmt vejr hele året. Cocktails, roulette og enarmede tyveknægte. Underholdning med sang og dans – og solbadning på dækket. Alt var muligt i 1980’erne på de krydstogtskibe, som sejlede ud fra Florida. I folkemunde blev disse ture kaldt ‘cruises to nowhere’, for de handlede især om, at turister kunne få tilfredsstillet spillelysten i internationalt farvand.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.