Pelle Dragsted har kritiseret regeringen for den ubetingede støtte til Israel. Enhedslistens politiske ordfører er bange for, at udtalelserne kan komme til at koste flere menneskeliv.

Pelle Dragsted efter kritik: »Havde der været et andet sted, hvor jeg kunne have lagt blomster, så havde jeg nok gjort det der«

Foto: Ivan Boll
Foto: Ivan Boll
Lyt til artiklen

Forleden lagde du blomster foran den palæstinensiske repræsentation i København. Er det ikke en blåstempling af den ambassadør, der har nægtet at tage afstand fra Hamas’ terrorangreb på Israel?

» Jeg er helt enig i kritikken af selvstyremyndighedernes repræsentant, der ikke har taget afstand fra det her angreb. Jeg lagde blomsterne alene i sympati med de mange civile ofre for Israels bombardementer. Jeg deltog også i en mindehøjtidelighed i synagogen aftenen før, hvor den israelske ambassadør deltog og talte, og det var heller ikke et udtryk for, at jeg støtter op om Israels krigsførelse i Gaza«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her