Salget af Jolly Cola er 13-doblet i Rema 1000 sammenlignet med samme tidspunkt sidste år. Supermarkedskæden bemærker især, at forbrugerne vælger den til, når USA kommer med udtalelser om Grønland.

Salget af Jolly Cola eksploderer i Rema 1000 – Donald Trump er årsagen

Salget af Jolly Cola er især eksploderet i den seneste måned. I 1960'erne oplevede Jolly Cola også et 'boom', da flere danskere på venstrefløjen valgte den til på grund af USA's rolle i Vietnamkrigen.  Fotocollage: Tomas Østergren. Foto: Mads Winther / Polfoto / Jollycola
Salget af Jolly Cola er især eksploderet i den seneste måned. I 1960'erne oplevede Jolly Cola også et 'boom', da flere danskere på venstrefløjen valgte den til på grund af USA's rolle i Vietnamkrigen. Fotocollage: Tomas Østergren. Foto: Mads Winther / Polfoto / Jollycola
Lyt til artiklen

Er du begyndt at drikke mere Jolly Cola? Hvis svaret er ja, er du ikke den eneste.

I et opslag på X skriver Jonas Schrøder, som er kommunikationsdirektør i Rema 1000, at kædens salg af Jolly Cola i marts er 13-doblet i forhold til samme tidspunkt sidste år.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her