Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Togrejser kan være et mareridt af forhindringer, men de kan også være et ekstraordinært eventyr i ferien.

Vi tog toget frem for at flyve. Allerede efter et par timer var det et storslået eventyr

Lyt til artiklen

Manglende strøm og defekte køreledninger. Signalproblemer, ændringer af afgangsstationer og nattog tæt på antikvarisk ragelse.

Meget går galt på togrejsen. Læs bare debatindlægget her i avisen ’Vi valgte at tage toget til Italien på sommerferie frem for at flyve. Allerede i Hvidovre kom første problem’. Det er ikke en decideret reklame for transnational europæisk togferie, lad os bare sige det sådan, og som togrejsende og togskribent har jeg ikke blot oplevet alt ovennævnte på egen krop, jeg har også skrevet om det.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her