Fødevarekontrollen mistænker slagtere for at fuppe ved at sælge optøet kød som fersk. Det skriver 24timer. »Vi vil gennemføre en kontrolkampagne med inspiration fra Schweiz, hvor man tidligere har konstateret, at 15 procent af det kød, der sælges som fersk, faktisk har været frosset, uden at forbrugerne får det oplyst, og det er selvfølgelig vildledende og i strid med reglerne,« forklarer fødevarekontrollens projektleder Pernille Rosborg til 24timer.
Kan meldes til politiet
Kontrolkampagnen finder sted i maj og juni - midt i grillsæsonen - i 300 supermarkedsslagtere, slagterforretninger og kødopskæringsvirksomheder landet over og vil foregå som uanmeldte besøg. Overlagte lovbrud kan blive sanktioneret med politianmeldelser, forbud og sure smileyer.
Fødevarekontrollen vil ved de uanmeldte besøg både udtage prøver til analyse og foretage dokumentkontrol, hvor man ved at kigge i papirer opsporer, om det såkaldt ferske kød skulle have en trist og langvarig oprindelse i et frosthus.


























