Forskere gør tandlægebesøg fra av til ahhhh

GENNEMBRUD. Smør en væske på tænderne og lad dem reperarere sig selv. Ifølge engelske forskere kan tandlægerne begynde at behandle huller uden brug af boret.
GENNEMBRUD. Smør en væske på tænderne og lad dem reperarere sig selv. Ifølge engelske forskere kan tandlægerne begynde at behandle huller uden brug af boret.
Lyt til artiklen

BZZZZZZZZZZZ gungrer det i hele kraniet, og alene frygten for tandlægens bor får mange til forsage tandlæge besøg.

Men nu har engelske forskere opfundet en ny slags væske, der effektivt kan behandle de første stadier af huller i tænderne. Ideen er simpelthen, at tænderne smøres med væsken , der trænger ind i de begyndende huller og skaber en kemisk proces, der får tænderne til at gendanne sig selv igen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her