Hårtørrer og tis kan lynoptø frosne cykelgear og bremser

Frostramt. Besvær med at skifte gear eller bruge håndbremserne er klassiske gener for cyklister i frostvejr. Cykellåsen kan også fryse fast.
Frostramt. Besvær med at skifte gear eller bruge håndbremserne er klassiske gener for cyklister i frostvejr. Cykellåsen kan også fryse fast.
Lyt til artiklen

En cyklists ben pisker rundt i 1. gear. En anden træder tungt op ad bakke i 7. gear, mens en tredje end ikke kan få sin cykellås op. Det frostkolde vejr driller cyklisterne med gear, der ikke kan skifte, hængende bremsehåndtag og låse, der ikke vil åbne sig.

»Det skyldes kondens i kablerne, der fryser til is, og olie i låsen, der bliver tykkere i kulden«, forklarer Magnus Lindhart Jørgensen, cykelmekaniker i Cyklistforbundets værksted i København.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her