Oskar Simon Ravn Modigh har aldrig fået en egentlig svømmetime i sit 14-årige liv. Men han springer ufortrødent og med fødderne først ned i det sortgrønne, 16 grader kolde havnevand i Islands Brygges Havnebad til ære for Politikens fotograf. Han sætter af sted med seje tag. Og skyder god fart ned ad den 75 meter lange svømmebane.
For Oskar elsker det våde element, som han gjort, siden han var fem år.
»Jeg lærte at svømme på en ferie i Tyrkiet, hvor min far og nogle venner viste mig hvordan. Og så blev jeg bare ved og ved, ligesom da jeg skulle lære at cykle. Jeg gav den bare fuld gas og ville svømme alle steder hen«, siger Oskar senere, da han kulderystende har taget et håndklæde om sig og svarer på spørgsmål.
Som den eneste ikkekonkurrecencesvømmer i finalen i DR’s tv-program ’Livredderne’ på mandag, hvor unge dyster om at blive den bedste livredder, har han tilbragt meget tid i vandet på det sidste.
