Her er priserne steget, og her er de faldet - inden black friday

Elektronik er blandt de varer, som flest forbrugere er på jagt efter under black friday. Her en mand i Elgiganten med et rimelig stort fjernsyn. Ivan Boll/POLFOTO
Elektronik er blandt de varer, som flest forbrugere er på jagt efter under black friday. Her en mand i Elgiganten med et rimelig stort fjernsyn. Ivan Boll/POLFOTO
Lyt til artiklen

Enhver kender rusen over at gøre en god handel. Det korte øjeblik, hvor varmen strømmer igennem kroppen, og pulsen stiger. Men euforien kan nemt blive afløst af skam, når det går op for dig, at du er blevet snydt. Så god var handlen ikke, og du kommer - for sent, åbenlyst - til at tænke på den gamle læresætning: »Hvis det lyder for godt til at være sandt, så er det det nok også«.

Ved black friday er der ekstra risiko for at jokke i spinaten. Butikkernes markedsføring er så massiv, at du på mystisk vis føler dig heldig over, at det lykkedes lige netop dig at gøre Det Store Kup og spare tusindvis af kroner. Men der er grund til at være varsom, og derfor har prisportalen Pricerunner undersøgt, hvilke varer der er steget mest i pris i perioden op til black friday - fra 24. september og frem - ligesom firmaet har noteret sig, hvilke varegrupper der er faldet mest i pris.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her