0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Miriam Dalsgaard
Foto: Miriam Dalsgaard

Der praktiseres 'hands on' ammehjælp, når jordemoder Lotte Drechsler lægger baby til mors bryst.

Camilla betalte 22.000 kroner for et barselsophold

Rigshospitalet har lukket sit barselshotel, og landets kvinder må i stigende grad acceptere at skulle tage hjem fire timer, efter at de har født. Det har fået Camilla Jensen til at betale for et privat barselshotel.

FOR ABONNENTER

To dage gamle baby Esther sidder med armene inde over sin mors højre bryst og spiser. Ja, hun sidder, den er god nok, læner sig ind over sin mor, der ligger på ryggen.

»Kan hun virkelig sidde sådan?«, var Camilla Jensens første tanke, da jordemoder Lotte Drechsler lagde Esther til i denne lidt anderledes stilling. Camilla Jensen er Esthers mor. Lotte Drechsler er hendes private jordemoder, som arbejder på Det Private Barselshotel, Babyinstituttet i Gentofte. Her har Camilla Jensen, som lige har fået sit andet barn, købt fire døgn, hvori hun og baby har adgang til en jordemoder i døgndrift. På et hotelværelse med dobbeltseng i vinrøde farver, en vugge på et stativ, fred og ro.

Og det har hun gjort, fordi hun har gode erfaringer med Babyinstituttet og dårlige erfaringer med et offentligt sygehusvæsen, der arbejder på at få alle normalt fødende til at tage hjem få timer efter fødslen.

Senest har Rigshospitalet lukket sit barselshotel, så alle med normale forløb skal føde ambulant. Det samme gør sig gældende på Hillerød Hospital, hvor Camilla Jensen hører til, eftersom hun bor i Hørsholm.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce