Hollænder skal genrejse Danske Bank efter hvidvasksagen i Estland. Chris Vogelzang er navnet på manden, som stod i spidsen for at genrejse hollandske ABN Amro Bank.
Kvindefri zone:10 mænd og ingen kvinder er nu i direktionen i Danske Bank
Danske Banks nye direktør, hollandske Chris Vogelzang, har erfaring med at arbejde uden for Holland. Han har arbejdet i både England og Uganda, hvor han sidstenævnte land lærte at arbejde i et fjendtligt miljø Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Chris, Christian, Carsten, Frederik, Glenn, Jacob, Jakob, Jesper, Jim og Philippe.
Man kan roligt konkludere, at mændene dominerer direktionen i Danske Bank. Samtlige 10 poster i bankens daglige ledelse er besat af mænd, og det er der ikke lavet om på med udnævnelsen af den nye topchef, Chris Vogelzang.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.