Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

DBA fylder 40 år og har været med fra dengang, det var knap så fint at købe brugte varer, til nu, hvor vi gør det for at redde kloden, rydde op spare penge og finde det helt unikke.

Lasse Vofling satte en ligkiste til salg på DBA, men fik kolde fødder, da afdød mors datter ringede

Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN
Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN
Lyt til artiklen

Christine Egholms mor kunne sælge alt på Den Blå Avis. Selv brugte syltetøjsglas.

»Jeg er vokset op med, at man solgte alle de ting, man ikke selv brugte. Måske var det, fordi mine forældre var efterkrigsbørn og mente, at man ikke bare smider alt ud. Det var ikke, fordi de havde mange ting, men de sørgede for, at de kom videre. Til spejderne eller blev solgt. Og min mor var virkelig mester i at sælge«, siger hun.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her