Mikrobiler får sværere ved at få topkarakter i sikkerhedstest

Nedtur. Hyundai i10 kan ikke opnå topkarakter i crashtest hos Euro NCAP. Det skyldes, at kravene til sikkerhedsudstyret vokser konstant.
Nedtur. Hyundai i10 kan ikke opnå topkarakter i crashtest hos Euro NCAP. Det skyldes, at kravene til sikkerhedsudstyret vokser konstant.
Lyt til artiklen

I fremtiden bliver det sværere, måske nærmest umuligt at finde en nyudviklet mikrobil med de maksimale fem stjerner i sikkerhedstesten fra organisationen Euro NCAP.

Det skyldes ikke, at bilfabrikkerne sløser med sikkerheden i de mindste biler. Årsagen er, at Euro NCAP gør det sværere for alle biler at opnå de eftertragtede fem stjerner, og det ser ud til at ramme de mindste biler ekstra hårdt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her