Ryges brevkasse: Her kan du købe georgine-frø

Så georginerne. Dahlia - også de høje af slagsen - kan sås inde om foråret og plantes ud, når faren for nattefrost er ovre.
Så georginerne. Dahlia - også de høje af slagsen - kan sås inde om foråret og plantes ud, når faren for nattefrost er ovre.
Lyt til artiklen

Tip fra en læser:

Jeg kan se på tjek.dk, at du er overrasket – og sikkert også glad – over, at man kan så store georginer fra egne frø, hvis nu uheldet skulle have været ude. Eller man bare gerne vil have flere ... Det er rigtigt, at Weibulls sælger nogle lave typer georginer som frø, som i øvrigt også kan tages op til overvintring. Men frøfirmaet Thompson & Morgan sælger både høje og lave, faktisk en 6-8 forskellige slags/blandinger af hver. Jeg har kun prøvet at så Weibulls til en bar plet, og de er lige så nemme at så og lige så villige til at spire som alle mulige andre sommerblomster. Og de når at danne fine store knolde inden vinteren, hvis der er nogle, man særlig gerne vil gemme. Jeg tror ikke, der er grund til at tro, at T&M’s frø ikke skulle være lige så nemme. Hvis det frister dig, kan du se udvalg og priser her.

LÆS BREVKASSE Ryges brevkasse: Fra frø til georginer

Søren Ryge:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her