3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Ryges brevkasse: Plant asparges i løgbedet

Lyt til artiklen

Spørgsmål fra læseren Stine Jacobsen:
Som relativt ny haveejer går jeg lidt famlende til værks. Jeg vil gerne dyrke lidt forskellige ting, men helst ikke noget, der er alt for sart eller kræver meget specialiseret pleje.

Med succes har vi i familien kastet os over rabarber, jordbær, salat og krydderurter. Lige uden for mit køkkenvindue har jeg et lille stykke jord, hvor der er sol frem til cirka middag. Om foråret vrimler det op med forårsløgsgevækster, det er frydefuldt at kigge på. Men indtil videre er der i dette lille stykke jord ikke andre gevækster, så resten af sæsonen er der bare forvitrede løgplanteblade ... knapt så frydefuldt!

LÆS ARTIKELRyge: Her er de køkkenurter, der overlever sneen Nu tænker jeg, om man i dette bed kunne plante enårige planter, eks. salat, ærter, kørvel, koriander, basilikum. Så var der lidt skønt at bruge bedet til resten af sæsonen, og når løgplanterne skal op af jorden foråret efter, så er salaten etc. væk. Eller overser jeg nogle grunde til, at denne kombination er uheldig? Stine Jacobsen, Sengeløse

LÆS ARTIKELRyges brevkasse: Hvordan får jeg en altanhave i krukker?Svar:

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her