Spørgsmål:
Jeg er her for nylig blevet førstegangshave(l)ejer. I min have er der nogle skærmplanter med meget store, let takkede blade. Jeg har forsøgt at finde ud af, om der er tale om bjørneklo, men uden held. Nogle beskrivelser overbeviser mig om, at det er, mens andre om, at det ikke er.
Nu håber jeg, at du kan hjælpe mig med at få et endeligt svar.
LÆS ARTIKELSøren Ryge: Min mors yndlingsblomst er egentlig ikke noget særligtSvar:
Dit brev minder mig om noget, jeg ofte glemmer: at der naturligvis også er nye haveejere blandt læserne, som skal starte helt forfra med det, man efterhånden har brugt et helt liv til.
Det er ikke en bjørneklo! Et hurtigt kig i en flora, en bog om vilde blomster, vil hurtigt afsløre det, for bjørnekloens blade ser helt anderledes ud. Køb sådan en bog! Nettet kan bruges til så meget, men nogle gange er en bog bedre. Man kan f.eks. tage den med sig, når man går ud i haven for at blive klogere.
Din plante er højst sandsynligt en stokrose, som den forrige ejer har plantet langs med muren. Bare vent – inden længe får den smukke blomster. Derefter vil den enten vælte eller få brune blade, som er en svampesygdom, der hedder stokroserust, og så siger jeg velkommen i klubben! Hvis det går godt, bliver det livslang kærlighed.
PS: Hvis nogen mener, at det ikke er en stokrose, men en katost, har de muligvis ret. Jeg kan ikke afgøre det ud fra billedet. Blomsterne vil vise det, og begge er værd at beholde.
FACEBOOK






























