Ryges brevkasse: Hvordan beskærer jeg bedst mine træer?

RÅD. Hvordan får jeg bedst mit mandeltræ til at forgrene sig, spørger en læser Søren Ryge. (Arkivfoto)
RÅD. Hvordan får jeg bedst mit mandeltræ til at forgrene sig, spørger en læser Søren Ryge. (Arkivfoto)
Lyt til artiklen

Spørgsmål:

Jeg arbejder på at få etableret en frugtlund – en abildgård – i min have. Jeg har styr på beskæringen af blomme, kirsebær, æble og pære, men jeg er i tvivl om beskæringen af mit portugisiske kvædetræ og især mit sødmandeltræ.

Da haven ikke er så stor – i hvert fald ikke set i forhold til mængden af ønskede høstmuligheder – vil jeg gerne have, at træerne ikke bliver for høje.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her