»Banken meldte ud, at vi ikke havde råd til at få børn«

Lyt til artiklen

Midt i et eventyr af en have med høje birke, gynger og krinkelkroge ligger det hus, som Yael Brender og Brian Blichfeldt købte for syv år siden i landsbyen Svansbjerg uden for Herfølge. Huset var indrettet med dyr elvarme. Den tidligere ejer brugte helt alene omkring 14.000 kroner på strøm om året. De nye beboere skulle finde på noget nyt, hvis de skulle få råd til familieliv i huset. »Banken meldte ud, at vi ikke havde råd til at få børn, betale for institutionspladser og så videre med de udgifter, der var i vente. Men nu klarer vi det, fordi vi investerede i de vigtige grundting«, siger Yael Brender, mens treårige Jonas kravler op og ned af hendes skød.

LÆS ARTIKEL Nu tjener husejere på solenergien

Parret installerede solvarmeanlæg, naturgas og brændeovn. Solfangeren varmer vandet hele sommeren, om vinteren suppleres med naturgasfyret. Nu har systemet kørt i fem år, og det største problem er at komme af med alt det varme vand om sommeren.

Overskydende varme i gulvet

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her