Spørgsmål fra læser Ulla Poulsen, Veggerslev:
Jeg er lidt stolt af at kunne belære dig! (Lørdagsliv 20.10.). Den skamferede mejsekasse er blåmejsens eget værk, hvor utroligt det end synes: Mens vi byggede ny terrasse til sommerhuset, hørte vi en spætte i det nærtstående birketræ. Ved eftersyn var det dog en lille blåmejse, der kunne frembringe den voldsomme lyd.
Ryge: Forklaring på mystik om tennisbolde Den fløj direkte, hurtigt og sikkert ind i kassen, så hullet var ikke for lille, men kom hurtigt ud igen og begyndte på sit hakkeri rundt om hullet – gentagne gange, mange dage, måske uger. Der blev også udruget et par kuld unger derinde. Næste år gjorde den det igen, så meget, at det tynde stykke træ ved hullet gik helt itu ... Hvorfor mon? De øvrige mejsekasser i haven fejler ikke noget. Svar:
Der er kommet adskillige breve om samme emne. At musvit, blåmejse og spætmejse også kan hakke omkring hullerne i redekasserne, selv om de er længe om det. Dermed er der føjet endnu en lille brik til fuglenes gøren og laden, selv om vi stadig ikke har noget svar på, hvorfor de gør det.



























