Spørgsmål fra læser Klaus Toft-Olsen:
Vi byggede nyt sommerhus på Røsnæs ved Kalundborg for seks år siden. Vi har aldrig oplevet dyr indenfor, men udenfor til overflod.
Vi opdagede for et par uger siden, at nogen havde spist i kanten af et af spærene oppe ved loftet. Som om et lille dyr har forsøgt at udvide hullet ved profilbrædderne seks-syv steder. Vi har fundet lidt savsmuld inde neden under hullerne, men kan ikke finde andre spor efter dyr, ligesom der ikke har været gæster i vore madvarer. Er det muligt, på baggrund af billederne at pege på, hvem der er begyndt at spise vores sommerhus? Svar:
Jeg har efterfølgende fået at vide, at hullerne er små, ca. halvanden centimeter i bredden, at det er sket i januar, og at sommerhuset står uopvarmet, når det ikke er i brug. Endelig nævner Klaus Toft-Olsen, at man har fundet to museekskrementlignende dimser, meget små.




























