Skal rødtjørnen leve videre?

Lyt til artiklen

Dan Nielsen, Kvistgård:
Foran den gård i Nordsjælland, som jeg købte i 1962, står der en gammel rødtjørn. Mit store ’problem’ er, at den i tiden, da jeg erhvervede stedet, stod i sin flotteste form med flotte store røde blomster og lignede noget af det smukkeste, som kan supplere et rigtigt landsted.

Som du kan se på mine medsendte fotos, er min kære rødtjørn i en mildest talt sørgelig forfatning. Med min nostalgiske livsindstilling er det af stor betydning, at jeg helst får en aflægger af den bestående plante/træ til genindsættelse på stedet. Den oprindelige rødtjørn, har, efter hvad de ældste af mine naboer fortæller, stået på samme sted i ’århundreder’.

Ryges brevkaase: Hvordan bygger man en uglekasse?

Jeg håber, du kan give mig et godt råd vedrørende en eventuel podning, eller udtagning af stikling, for at kunne bevare ’blodet’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her