Stormflod: Nu får sommerhusejere også loft på selvrisiko

selvrisiko. Stormflodsaftalen bliver nu ændret, så også sommerhusejere får loft over selvrisikoen. (Arkivfoto)
selvrisiko. Stormflodsaftalen bliver nu ændret, så også sommerhusejere får loft over selvrisikoen. (Arkivfoto)
Lyt til artiklen

De sommerhusejere, der fik deres ejendomme mere eller mindre ødelagt af stormfloden i december sidste år, kan nu se frem til en ændring i den seneste stormflodsaftale, som samtlige partier indgik i slutningen af sidste måned. Det bekræfter Socialdemokraternes erhvervsordfører Benny Engelbrecht over for Frederiksborg Amts Avis.

»Ministeren (Henrik Sass Larsen, red.) har sendt et ændringsforslag rundt, og jeg talte med alle ordførerne på området i går, og de bakkede alle op om det. Det betyder, at der bliver indført et loft på 50.000 kroner for sommerhusejernes selvrisiko«, siger Benny Engelbrecht.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her