Der er familieforøgelse i uglekassen, hvor tårnfalken har rede. De fire unger skriger i kor, når musemaden lander, og de kan næsten flyve.

Ryges klumme: Det her havde jeg aldrig set før, men jeg nåede at tage et billede

De fire tårnfalkeunger hos Søren Ryge har været i gang med at lære at flyve. En slog sig kortvarigt ned på den røde bænk til stor overraskelse for bænkens ejer og ikke mindst hunden.  Foto: Søren Ryge Petersen
De fire tårnfalkeunger hos Søren Ryge har været i gang med at lære at flyve. En slog sig kortvarigt ned på den røde bænk til stor overraskelse for bænkens ejer og ikke mindst hunden. Foto: Søren Ryge Petersen
Lyt til artiklen

Jeg har boet på mit sted i 36 år, og tårnfalken har boet her lige så længe. Allerede det første år satte jeg en kasse op til den – på en pæl midt ude på marken, midt i udsigten, og den flyttede ind og ynglede omgående. Siden da har jeg haft tårnfalke i min verden hver dag året rundt, for vi har masser af græsmarker, hvor den fanger sine mus. Alle har set den, når den hænger med flagrende vinger som en lille smuk drage ved motorvejene, hvor der også er mange mus.

På et tidspunkt ville jeg have min tårnfalk tættere på huset og satte en kasse op på gavlen af laden. Den flyttede ind med det samme. Derefter satte min nabo Jesper en kasse op på en pæl – 300 meter fra mig, og så flyttede tårnfalken over til ham. Det blev jeg lidt sur over.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her