TDC får tæsk for fiber-tv: Billedet fryser, og der er sne på skærmen

Ifølge Kontant fryser tv-billedet, og der er sne på skærmen. Og i kundeservice får kunderne en kold en skulder hos det TDC-ejede tv-selskab FastTV..
Ifølge Kontant fryser tv-billedet, og der er sne på skærmen. Og i kundeservice får kunderne en kold en skulder hos det TDC-ejede tv-selskab FastTV..
Lyt til artiklen

Klagerne strømmer ind til TDC's datterselskab FastTV, fortæller programmet Kontant på DR1 i aften.

TDC har købt DONGs fibernet og overtaget masser af kunder fra forskellige udbydere. Udgangspunktet for kunderne var, at de kunne få hurtigt internet, telefoni og TV. Det gik fint, da kunderne var hos forskellige udbydere, men da TDC købte kablerne og samlede kunderne i deres eget selskab FastTV, gik det galt, skriver DR Nyheder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her