Børn skal bare spises af

Lyt til artiklen

Kylling, pølser, burger, fiskefilet og pommes frites er hyppige gengangere på restauranter og cafeers børnemenu, og det er slet ikke godt nok.

Det siger magister i human ernæring ved Suhrs Videncenter, Preben Vestergaard Hansen til Landbrugsrådets magasin FoodCulture.

»Udbuddet af mad til børn på spisestederne, i tivoli, zoologiske haver og i alle mulige andre sammenhænge er alt for ringe. Det er sundhedsmæssigt elendigt, og det ser ud som om, det er et spørgsmål om, at børn bare skal spises af, mens forældrene skal have lov at nyde maden«, siger Preben Vestergaard Hansen til FoodCulture.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her