Danmarks nye halvmaraton får rekordmange kvindelige løbere

KVINDELØB. 21,1 kilometer er blevet en populær distance for kvinder, der ellers tidligere blev lokket til rene kvindeløb med 5 og 10 kilometer.
KVINDELØB. 21,1 kilometer er blevet en populær distance for kvinder, der ellers tidligere blev lokket til rene kvindeløb med 5 og 10 kilometer.
Lyt til artiklen

Om et lille halvt år - 1. september - er der premiere på Danmarks nye internationale halvmaraton, Copenhagen Half, som 11.400 allerede har købt startnummer til. Heraf er 45 procent kvinder, hvilket er en markant stigning i forhold til VM halvmaraton i 2014, hvor kun 34,5 procent var kvinder.

Copenhagen Half med 21,1 kilometer gennem hovedstaden er Dansk Atletikforbund og Spartas bud på en videreførelse af succesen med 30.000 løbere til VM i marts sidste år kombineret med Spartas efterårsløb Powerade Half Marathon. Direktør fra Dansk Atletikforbund Jakob Larsen siger:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her