0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Maud Lervik
Foto: Maud Lervik

Instruktør Maiken Toft går i bro på et forvokset surfbræt. Yoga på vand er en ekstra udfordring for balance- og koordinationsevnen.

Yoga på vand: Nu skal yogamåtten erstattes med et surfbræt

Når yoga sættes på et forvokset surfbræt, bliver det en leg. Ikke legende let, men legende sjovt. Det spirituelle ved almindelig yoga vaskes bort af risikoen for en tur i baljen. Kom med til SUP-yoga.

FOR ABONNENTER

Endnu et charterfly løfter sig op over landjorden, mens der vinkes farvel fra Kastrup Lufthavn. Under flyveren og den skyfri himmel sejler et fragtskib tungt og roligt gennem Øresund. Små lystbåde har sat de hvide sejl og vugger nu omkring på det blikstille hav ud for Amagers kyst.

Inde på strandbredden kommer en gruppe gennemblødte og halvnøgne mennesker farende ud af en sauna med kurs direkte mod det kølige vand. Et stykke derfra byder yogainstruktør Maiken Toft velkommen til dagens seks deltagere.

»Hvor mange af jer har prøvet SUP-yoga før i dag?«, spørger hun.

Kun den yngste på dagens hold, en blond pige fra Norge med knælang hvid top og mønstrede leggings, rækker hånden i vejret. Ellers har alle det til fælles, at de er nybegyndere. Og så er de alle sammen kvinder. Lige med undtagelse af mig selvfølgelig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce