Fra 2026 bliver det markant dyrere for Jens Hansen og Karina Kanskov at bo i deres husbåd på Holmen. Det skyldes, at området nu administreres af By & Havn. Det er der ikke noget odiøst, mener By & Havn, der kalder det en normalisering.
Husbådejere: »Vi har 60 etagemeter. Det giver ikke mening, at vi skal betale for 150. Jeg gad godt vide, hvad de skal gå til«
Jens Hansen og Karina Kanskov er glade for at bo i deres husbåd. Men det bliver markant dyrere, når By & Havn fra 2026 begynder at indkræve vandarealleje. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen
Henter...
Mens solen afløses af skyer, regn og en dertilhørende regnbue, ligger ’Ina 1’ og vugger roligt i vandet langs Krudtløbsvej på Holmen.
’Ina 1’ er en husbåd. Den plejede godt nok at sejle olie rundt til skibene i Københavns Havn, men i år 2000 blev den købt af Jens Hansen, der lagde til i det, der på myndighedsdansk hedder Holmens civile vandarealer, hvor han byggede på ’Ina 1’. De seneste fem år har han boet der med sin partner, Karina Kanskov.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.