Politiet er onsdag morgen i gang med at efterforske sager om punkterede dæk på biler.

Aktivister tager ansvar for piftede dæk i Gentofte og på Frederiksberg

Foto: Steven Knap/Ritzau Scanpix
Foto: Steven Knap/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Artiklen er opdateret kl. 14.18 med præcist antal anmeldelser.

Flere borgere på Frederiksberg har onsdag morgen henvendt sig til politiet, da dækkene på deres biler er blevet punkteret i nattens løb, skriver Københavns Politi på det sociale medie X. Københavns Politi oplyser onsdag eftermiddag til Ritzau, at man indtil videre har modtaget 42 anmeldelser fra borgere, som har fået piftet eller punkteret dæk på biler. Politiet skrev tidligere på dagen, at man er i gang med at undersøge sagerne.

Også i nabopolitikredsen Nordsjællands Politi er der blevet punkteret bildæk. I sin døgnrapport skriver politiet, at flere bilejere har henvendt sig om punkterede dæk i Gentofte. Særligt SUV’er har stået for skud, lyder det.

Nordsjællands Politi skriver, at bilister er blevet mødt af en flyer fra en organisation, som kalder sig Folkebevægelsen mod Luksusudledninger, og som tog ansvar for aktionen. På gruppens hjemmeside nejtilluksusudledninger.info.gf fremgår det, at man ville lukke luften ud af dæk på »flere hundrede SUV’er« natten til onsdag i København. Gruppen opfordrer samtidig til at »sætte et grønt kryds« ved kommunalvalget.

Det står ikke umiddelbart klart fra politiets udmeldinger om sagen, om bildækkene er blevet beskadiget.

Lignende aktioner er tidligere set på blandt andet Frederiksberg. I 2022 tog en gruppe, der kaldte sig ’Tyre Extinguishers’ ansvaret for med egne ord at have piftet dæk på 50 biler på Frederiksberg. Politiet bekræftede dengang over for Berlingske, at man efterforskede punkterede dæk på et større antal biler.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her