Mand var bevæbnet med kniv, oplyser politiet om årsag til afgivelse af skud i hotel på Frederiksberg. Den sårede er 37 år og uden for livsfare.

Politiet skyder og sårer 37-årig på Frederiksberg: Fik anmeldelseom, at han var knivbevæbnet

Foto: Thomas Borberg
Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

Artiklen er opdateret klokken 12.06

En mand er søndag formiddag på Frederiksberg blevet skudt og såret af politiet, oplyser Københavns Politi.

Episoden fandt sted cirka kvart over ti, ifølge Politikens oplysninger på gerningsstedet, i receptionen på Hotel Cabinn på Vodroffsvej i nærheden af Forum. Politiet havde fået anmeldelse om en mand bevæbnet med kniv, og derfor rykkede flere politipatruljer ud.

Manden blev ramt i benet og kørt til behandling på hospitalet, oplyser politiet online.

»Pludselig ankom 10-15 politibiler, og hele vejen var sort af betjente«, fortæller en ældre herre, Emil, som var til stede på Vodroffsvej.

En ambulance og en lægeambulance kørte fra stedet med udrykning og politieskorte, fortæller han.

Hvad der gik forud for episoden, har politiet søndag formiddag ikke frigivet oplysninger om. Heller ikke politiet på gerningsstedet vil sige noget, men henviser til politiets pressetjeneste.

Politiken fik adgang til hotellets lobby og kunne her konstatere, at et mindre område foran receptionen var spærret af med politistrips. På flisegulvet foran receptionen lå en sort kniv, som lignede en grøntsagskniv med et cirka 10 cm langt blad. Ved siden af lå en sort rygsæk og noget plastikemballage.

I receptionens glasfront nær gulvet var et stjerneformet hul, som umiskendeligt lignede et skudhul.

En ansat i receptionen ønskede ikke at udtale sig, og ingen tilstedeværende betjente ville bekræfte, hvorvidt det mindre afspærrede område var gerningsstedet.

Politiken talte med flere gæster, udenlandske turister og nogle FC Midtjylland-supportere, som dog hverken havde set eller hørt noget til skyderiet.

Udenfor hotellet var hovedindgang afspærret med lange strips. Et større stykke af Vodroffsvej var ligeledes afspærret. Omkring 5-6 patruljebiler, en indsatsledervogn og omkring 10-15 betjente arbejdede på stedet.

Vicepolitiinspektør Bettina Blom Larsen fra Københavns Politi oplyser til Ekstra Bladet, at der ikke er øvrige tilskadekomne ud over den anholdte. Hun tilføjer, at anmeldelsen lød på, at der gik en mand rundt med en kniv.

Forløbet vil nu blive undersøgt nærmere af Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP), og derfor vil Københavns Politi ikke udtaler sig yderligere.

Den sårede er 37 år og er uden for livsfare, oplyser DUP.

Politiet skyder også i Thyborøn

Ifølge politiloven må betjente bruge deres skydevåben til at afværge et påbegyndt eller overhængende farligt angreb på en person.

Så vidt muligt skal de forinden afgive varselsskud.

Torsdag 7. maj løsnede politiet skud mod en anden 37-årig mand, der gik rundt på Sprogøvej i Thyborøn med en kniv. Også han blev ramt i benet.

Den 37-årige sigtes af politiet for at ville angribe to betjente.


ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her