Den nye metro åbner til stor begejstring for mange københavnere. Trods regn og gråvejr er flere tusinde mennesker dukket op for at se åbningsshowet - og for at tage en tur med Cityringen ikke mindst.

Stopfyldt på Rådhuspladsen: Folk står i kø for at bruge eftermiddagen under jorden

Søndag eftermiddag er Rådhuspladsen proppet med mennesker, der vil prøve den nye metro. Foto: Emma Sejersen
Søndag eftermiddag er Rådhuspladsen proppet med mennesker, der vil prøve den nye metro. Foto: Emma Sejersen
Lyt til artiklen

»Cityringen er officielt åben!« På Rådhuspladsen i København står tv-vært Felix Smith på en scene og annoncerer de gode nyheder til en helt fyldt plads. Vi er til åbningsshowet for den nye metro.

Efter åbningen fortsætter showet med underholdning og musik. Men publikums opmærksomhed har delt sig og er ikke længere kun på scenen. De første passagerer bliver nu lukket ned i det grå granitdyb til metroen. Mange småløber forventningsfuldt ned ad trappen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her