Et forslag om fornyet borgerhøring blev afvist i teknik- og miljøudvalget, hvor tonen er skarp, når det handler om planerne for kendt område på Nørrebro.

Kritik af byggeplaner på Nørrebro: »Jeg har ikke i mine mange år i teknik- og miljøudvalget oplevet, at man har puttet sådan med oplysningerne«

De Gamles By på Nørrebro blev opført som hospital i 1885-1895 på en del af Nørre Fælled. I 1919 blev det omdannet til alderdomshjem og udvidet med bygninger frem til 1960’erne. Foto: Jan Unger/POLFOTO
De Gamles By på Nørrebro blev opført som hospital i 1885-1895 på en del af Nørre Fælled. I 1919 blev det omdannet til alderdomshjem og udvidet med bygninger frem til 1960’erne. Foto: Jan Unger/POLFOTO
Lyt til artiklen

Den politiske utilfredshed med planerne for De Gamles By på Nørrebro i København er betydelig. Og uenigheden er til at tage at følge på.

Der tales om noget nær forligsbrud og tilbageholdte oplysninger i Borgerrepræsentationen oven på et ophidset møde mandag aften, hvor teknik- og miljøudvalget stemte om den lokalplan, der skal tillade nedrivninger og opførelse af blandt andet et diabetescenter på området.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her