Norwegian svarer igen på sympatistrejke: Er en million om året »horrible vilkår«?

STREJKEVARSEL. Norwegian kalder det beklageligt, at det danske Serviceforbund har varslet en sympatistrejke med selskabets piloter.
STREJKEVARSEL. Norwegian kalder det beklageligt, at det danske Serviceforbund har varslet en sympatistrejke med selskabets piloter.
Lyt til artiklen

Serviceforbundet i Københavns lufthavn varslede tidligere i dag til Ritzau, at forbundets medlemmer vil gå i sympatistrejke i forbindelse med strejken blandt Norwegians piloter.

Serviceforbundet har i alt 20.000 medlemmer inden for en række områder. Til forbundet hører blandt andet Vagt- og Sikkerhedsfunktionærernes Landssammenslutning, herunder security-personale i lufthavnene, og Flyvebranchens Personale Union.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her