Ryanair i brev til fagbevægelsen: Vi er tæt på at lukke alle baser i Danmark

Uddrag. Ryanair har sendt et åbent brev til Serviceforbundet, hvor selskabet truer med at lukke basen i Billund. Læs hele brevet i linket i nedenstående artikel.
Uddrag. Ryanair har sendt et åbent brev til Serviceforbundet, hvor selskabet truer med at lukke basen i Billund. Læs hele brevet i linket i nedenstående artikel.
Lyt til artiklen

Ryanair er tæt på at lukke sin sidste base i Danmark i Billund. Det står klart efter, at fagbevægelsen har truet med at lamme Ryanairs fly til og fra København fra lørdag 18. juli, hvis Ryanair fortsat har arbejdspladser i Danmark i form af baser. Ryanair har tidligere i dag meddelt, at deres base i København bliver lukket på tirsdag.

Trods baselukningen i København hænger der fortsat en trussel om konflikt over Ryanair.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her